Węgiel aktywny

Węgiel aktywny jest adsorbentem, którego początki zastosowania wiążą się z medycyną kiedy to Hipokrates i jego uczniowie zalecali zasypywanie węglem drzewnym ran w celu usuwania ich przykrego zapachu.

Paczki węgla aktywnego Coobra, Storms, Fantom,SpiritFerm, Lattkol, BG

Etykiety i paczki 1,7L węgla aktywnego Coobra, Storms, Fantom,SpiritFerm, Lattkol, BG

Tajemnica działania węgla aktywnego kryje się w jego porowatej budowie. W procesie produkcji w surowcu bazowym wytwarzane są (w granulkach węgla) rozgałęzione kanały – pory. Taka konstrukcja zapewnia silne rozwinięcie powierzchni właściwej materiału – 1 gram węgla może skrywać nawet do 1000-1500m2 powierzchni, poniżej przykładowe rodzaje węgla aktywnego na naszym rynku:

STORM węgiel kokosowy – adsorpcja 1150m2/g

FANTOM węgiel kamienny – adsorpcja 1100m2/g

COOBRA węgiel kamienny – adsorpcja 1050m2/g

SpiritFerm węgiel kamienny – adsorpcja 1050m2/g

BG 09 węgiel kamienny  – adsorpcja 1000m2/g  – 1100m2/g

MM LATTKOL węgiel drzewny – adsorpcja 650m2/g

Węgiel aktywny, sprzedawany jest w torebkach 1,7L. Mimo że ma konsystencję proszkowo/granulową, jego objętość przelicza się na objętość podawaną w litrach, by każdy mógł sobie łatwiej obliczyć ile węgla potrzebuje do swojego filtra.

Istnieje możliwość zakupu węgla w workach 10kg.

Węgiel aktywny usuwa z płynów: zapachy, smak a czasami nawet kolo płynu.

Jeżeli filtrujemy alkohol, proces oczyszczania należy przeprowadzać po jego rozcieńczeniu do maksimum 45%. Ponieważ im wyższe stężenie alkoholu, tym trudniej usunąć z niego zanieczyszczenia.

Ogólnie przyjmuje się, że do oczyszczenia 1 litra alkoholu potrzeba 40-50g węgla aktywnego.

Temperatura filtrowanego alkoholu powinna być jak najniższa.

Węgiel aktywny można stosować na 2 sposoby:

  1. Do słoja z płynem który chcemy poddać oczyszczeniu, wsypujemy porcje węgla na 3-4 dni, pamiętając by codziennie zamieszać słojem. Po tym czasie czekamy aż węgiel opadnie na dno słoja i możemy płyn ściągnąć delikatnie znad osadu lub całość przefiltrować.
  2. Drugi sposób to są wszelkiego rodzaju filtry/rury do zasypywania węglem, płyn który chcemy poddać oczyszczeniu, przepływa przez taką kolumnę filtracyjną w trakcie czego zostaje oczyszczony. Im wolniej płyn przepływa przez daną kolumnę i im bardziej wypełni przestrzeń w kolumnie – tym filtracja jest dokładniejsza.

Czy warto stosować tańszy węgiel np.: taki do akwarium? – Odpowiedź jest prosta NIE. Węgiel stosowany w filtrach akwariowych często wytwarzany jest z różnych resztek, różnych produktów. Taki węgiel może bardziej pogorszyć niż poprawić smak.

Znaleziono w Google poprzez:

  • węgiel aktywny
  • wgiel aktywny
  • węgiel aktywny w płynie
  • węgiel aktywny hurt
  • filtrowanie alkoholu węglem aktywnym
Ten wpis został opublikowany w kategorii Oferta i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.